sklep budowlany online
kim24.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Tynkowanie w niskiej temperaturze
Tynkowanie w niskiej temperaturze

Okres jesieni, zimy i chłodnej wiosny nie musi wiązać się z przestojem w pracach wykończeniowych. Wystarczy bowiem sięgnąć po specjalistyczne dodatki, przeznaczone do tynkowania w niskich temperaturach oraz dostosować się do zaleceń producentów zaprawy.

Jakie problemy wiążą się z tynkowaniem w chłodne dni?

Zdaniem specjalistów, tynkowanie w niskiej temperaturze może powodować pewne negatywne konsekwencje. Mogą one pojawić się zarówno w przypadku znacznego obniżenia temperatury powietrza, jak i powierzchni, na którą aplikowana będzie zaprawa. Gdy słupki termometru wskazują poniżej 5º Celsjusza, może dojść do przemrożenia tynku. To prosta droga do jego nierównomiernego wysychania oraz pojawiania się przebarwień. Aplikacja tynków cienkowarstwowych w niskiej temperaturze może także przyczynić się do ich słabego związania z podłożem, a w konsekwencji – odpadania od muru.

Z tego względu prace tynkarskie na zewnątrz budynku należy prowadzić maksymalnie do października. Wewnątrz natomiast można zdecydować się na nie pod warunkiem, że dom jest ogrzewany przez całą dobę lub temperatura w pomieszczeniach nie spada poniżej 5º Celsjusza. Warto przy tym sięgnąć po specjalne dodatki do tynku, które ułatwiają realizację robót w niskiej temperaturze. W sprzedaży dostępne są również zaprawy na mróz, które szybciej schną i utwardzają się nawet w mniej korzystnych warunkach.

 

Jak poznać, że daną zaprawę można stosować w niskiej temperaturze?

Aby upewnić się, czy wybraną zaprawę można stosować w miejscach narażonych na działanie niskich temperatur, należy zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniu. Ikona śnieżynki wskazuje, że jest to produkt mrozoodporny, który może być aplikowany na zewnątrz budynku – bez obaw o pogorszenie jego właściwości. Jednocześnie należy zwrócić baczną uwagę na indywidualne wytyczne producenta, informujące o zalecanych warunkach w czasie nakładania i wiązania tynku.

Część marek określa minimalną temperaturę, w której można aplikować ich zaprawę tynkarską. Zdaniem twórcy tynku do wnętrz Knauf Goldband, takie prace należy prowadzić w chwili, gdy temperatura powietrza i podłoża jest nie mniejsza, niż +8º Celsjusza. Jak wskazuje producent tynku wewnętrznego cementowo-wapiennego Atlas Dolina Nidy, temperatura podłoża i otoczenia w trakcie prac oraz w okresie dojrzewania nie może być niższa od +5º Celsjusza. Tynk Weber do wnętrz i na zewnątrz można stosować jedynie w momencie, gdy temperatura powietrza i podłoża w chwili aplikacji i 7 dni po niej nie spada poniżej +5º Celsjusza. Także producent uniwersalnego tynku Baumit – dedykowanego do wnętrz i na zewnątrz – zaleca, by temperatura w trakcie jego wiązania nie była niższa, aniżeli +5º Celsjusza.

 Tynkowanie w niskich temperaturach

Jakie dodatki do tynku stosuje się zimą, jesienią i chłodną wiosną?  

Aby tynkowanie przy przymrozku nie spowodowało negatywnych konsekwencji, warto sięgnąć po specjalistyczne dodatki do tynku w formie płynów lub proszków. Zazwyczaj zawierają one mieszkankę kilku składników chemicznych, takich jak azotan wapnia, azotyn sodowy, węglan potasowy i sodowy czy chlorek wapniowy. Ich zadaniem jest przyspieszenie procesu wiązania oraz zmniejszenie ilości potrzebnej wody zarobowej. Nierzadko obniżają również temperaturę zamarzania oraz zwiększają ilość ciepła wytwarzanego w procesie hydratyzacji.

Część producentów tynku w karcie technicznej wymienia możliwość nakładania go w temperaturze od 0º Celsjusza wzwyż oraz przy podwyższonej do 80% wilgotności, pod warunkiem zastosowania odpowiednich dodatków tej samej marki. Jednocześnie wytyczne umieszczone w dokumentacji niektórych produktów wprost zakazują wykorzystywania substancji przeciwmrozowych czy przyspieszaczy wiązania. Z tego względu – przed dokonaniem ostatecznego wyboru i zakupu, należy zapoznać się z kartą techniczną zaprawy.


Jakie zaprawy są polecane do pracy w niskiej temperaturze?

W ofercie sklepów budowlanych można znaleźć zaprawy zimowe, umożliwiające prowadzenie prac przy znacznej wilgoci i niskich temperaturach. Są one stworzone w oparciu o składniki wyższych klas oraz cementy szybkosprawne, wyróżniające się szybszym wiązaniem i przyrostem wytrzymałości. Dzięki temu już po kilku godzinach od nałożenia stają się odporne na mróz.

Planując wykonanie tynków wewnętrznych, warto zwrócić uwagę także na zaprawy polecanych marek, takich jak Atlas, Knauf, Weber czy Baumit. Można z powodzeniem stosować je do tynkowania ścian w budynku przy niskiej temperaturze zewnętrznej, pamiętając jedynie o zachowaniu odpowiednich warunków we wnętrzu obiektu, zgodnych z zaleceniami producenta.

 

Planujemy tynkowanie, a wilgoć i mróz uniemożliwiają nam rozpoczęcie bądź kontynuowanie prac? Sięgnijmy po specjalne dodatki oraz zadbajmy o optymalną temperaturę we wnętrzach, dzięki którym nie będziemy skazani na niepotrzebny przestój w zimowym sezonie.

 

[product id="18814, 18830, 18832"]

2019 Wszelkie prawa zastrzeżone ® | Realizacja Onisoft | Shoper Premium
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium