Czy rozpoczynając remont lub wykańczanie wnętrza, zadajemy sobie pytanie: jak malować ściany, by uzyskać idealny efekt? Wśród wszystkich, nierzadko skomplikowanych czynności, związanych z wykończeniem lub odświeżeniem wnętrza, malowanie ścian wydaje się pracą niezbyt trudną czy wymagającą. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że należy ją bagatelizować czy podchodzić do niej bez jakiegokolwiek przygotowania. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, a do samego malowania podejść świadomie i odpowiedzialnie.
Jak więc podejść do tej czynności, o czym pamiętać i czego unikać? Podpowiadamy!
Malowanie ścian – najważniejsze informacje na początek
Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania, a więc:
-
Co jest potrzebne do malowania ścian?
-
Jak malować ściany, aby efekt naszej pracy był trwały?
-
Jak malować ściany już pomalowane?
-
Jaką technikę malowania wybrać?
-
Na co zwrócić uwagę przy doborze farby?
Zarówno wybór odpowiednich akcesoriów, jak i właściwe przygotowanie powierzchni przed malowaniem, będzie miało znaczący wpływ na powodzenie, końcowy efekt i trwałość wykonanej przez nas pracy. Należy więc wybierać wysokiej jakości, praktyczne akcesoria do malowania, jak i farby, pochodzące od sprawdzonych producentów. Warto sprawdzić, jak najlepiej przygotować ściany do procesu malowania i jakich błędów unikać.
Malowanie ścian – sprzęt, przygotowanie, technika
Akcesoria do malowania ścian
To, jakich akcesoriów do malowania, oferowanych przez sklep budowlany będziemy potrzebować, w dużej mierze zależy od metrażu malowanego pomieszczenia, ułożenia jego ścian, obecności ewentualnych skosów czy ciasnych kątów. Z pewnością przydadzą nam się jednak:
-
wałki malarskie,
-
kuwety,
-
pędzle różnej wielkości,
-
taśmy malarskie,
-
folie zabezpieczające.
Taśmy i folia pozwolą nam odpowiednio zabezpieczyć podłogi, okna, czy listwy przed zabrudzeniem. Wałki to główne narzędzie, dzięki któremu z powodzeniem pokryjemy farbą duże powierzchnie, z kolei mniejsze i większe pędzle posłużą nam do malowania trudno dostępnych miejsc.
Przygotowanie ścian do malowania
Bez odpowiedniego przygotowania ścian, trudno spodziewać się satysfakcjonującego i trwałego efektu malowania. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie wszystkich przeznaczonych do malowania powierzchni, ale także uporządkowanie przestrzeni pracy.
Z pomieszczenia, które chcemy malować, należy więc wynieść możliwie jak najwięcej mebli i sprzętów, tak aby ułatwić sobie poruszanie się po pokoju i zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojej pracy. Następnie, przy użyciu taśmy i folii malarskiej należy zabezpieczyć pozostałe w pomieszczeniu meble, podłogę, listwy, okna oraz wiszące lampy.
Powierzchnię ściany należy starannie oczyścić z wszelkiego rodzaju kurzu, pajęczyn i zabrudzeń. Możemy użyć do tego nawet zwykłej, czystej miotły lub szmatki. Następnym krokiem jest dokładne wyrównanie ścian za pomocą papieru ściernego i ponowne przetarcie ich, w celu usunięcia powstałego osadu ze szlifowania.
Jeśli na ścianie znajdują się jakiekolwiek nierówności, ubytki lub dziury po gwoździach, należy wypełnić je gipsem, a po jego wyschnięciu delikatnie przeszlifować powstałą łatę tak, aby zrównać ją z powierzchnią.
Ostatnim etapem przygotowania ścian do malowania, jest pokrycie ich gruntem. Podkłady gruntujące poprawią przyczepność farby i zwiększą jej krycie. Proces ten jest szczególnie istotny w przypadku ponownego malowania ścian, zwłaszcza gdy na ciemniejszy kolor planujemy położyć farbę o jaśniejszym odcieniu.
Technika malowania
Sposoby malowania ścian podzielić możemy na trzy podstawowe techniki, ze względu na użyty przy pracy sprzęt. Może to więc być malowanie pędzlem, wałkiem lub malowanie natryskowe. Każda z tych technik ma swoje zalety, jak i mankamenty.
Najczęściej wybieranym sposobem malowania dużych powierzchni jest jednak malowanie przy użyciu wałka. Natryskowe pokrywanie ścian farbą to technika szybka i efektywna, jednak wymaga pewnej sprawy i nieco większych umiejętności. Bezpieczniejszym wyborem dla osób niedoświadczonych będzie wałek.
Jak pomalować ściany przy użyciu wałka? Podstawą jest pamiętanie o wykonywaniu równomiernych ruchów i zachowanie staranności. Niezależnie od tego, czy wybieramy farby do kuchni, farby do łazienek, czy pokoju, zawsze należy pamiętać, aby odsączyć ich zbędną ilość, kilkakrotnie przejeżdżając wałkiem po specjalnej części kuwety. Zbyt duża ilość farby może w niekontrolowany sposób spływać z wałka i osadzać się na ścianie.
Wałek z farbą należy prowadzić od góry do dołu, następnie z powrotem, unikając malowania na boki. Bardzo ważne jest także, aby unikać mocnego dociskania wałka do ściany, jako że może to powodować powstawanie nieestetycznych śladów, a nawet zacieków.
[product id="185, 4749, 4743"]