Wanna czy prysznic? Doradzamy!

Wanna czy prysznic? Doradzamy!

Zaaranżowanie nowoczesnej, a jednocześnie stylowej łazienki nie jest łatwe, zwłaszcza przy takich ograniczeniach jak niewielki metraż. Wanna czy prysznic? Pytanie to niejednokrotnie jest kością niezgody wśród domowników - jednym zależy na długim relaksie, inni natomiast chcą szybko wziąć prysznic po treningu lub przed pracą. Oczywiście decyzję należy podjąć samodzielnie, po przeanalizowaniu wszystkich argumentów, które zgromadziliśmy w niniejszym artykule.

Nowoczesna wanna lepsza niż prysznic?

Od lat opinie są podzielone odnośnie tego, co lepsze: wanna czy prysznic. Najwygodniej posiadać oba udogodnienia - niestety, ze względu na metraż nie każdy może sobie na to pozwolić. Ciasne, nieraz nieforemne łazienki (zwłaszcza w starym budownictwie) stanowią duże wyzwanie zarówno dla doświadczonych architektów, jak i naszych klientów. Jako sklep budowlany postanowiliśmy zatem podzielić się naszymi obserwacjami.

Wanna czy kabina prysznicowa? Na początku skupmy się na pierwszym wariancie, który słusznie utożsamiany jest z komfortem, strefą SPA, a nawet miejscem zabaw dla dzieci, które uwielbiają pluskać się w wodzie i kolorowej pianie. Pod względem kształtu oraz dostępnych wymiarów producenci bezsprzecznie nas rozpieszczają, pozwalając tym samym zestawić ze sobą wymarzone wyposażenie łazienki. Prysznic a wanna - jak wspomnieliśmy wanna bezsprzecznie jest większa. Jej standardowe wymiary wahają się od 100 do 200 cm długości oraz od 70 do 100 cm szerokości. Aby móc swobodnie do niej wejść i wyjść należy zachować przed nią wolną przestrzeń o wymiarze minimum 90 na 70 cm.

Kształty wanien

W sporze o to, co będzie wybrane: wanna czy prysznic w bloku, biorą również udział kształty obu produktów. Mają one duże znaczenie, nie tylko estetyczne. Na rynku wyróżniamy między innymi:

  • wanny prostokątne pod zabudowę - z łatwością można je wkomponować w każdą przestrzeń. Estetycznie prezentują się zarówno przy ścianie, a nawet we wnęce. W ich przypadku warto zdecydować się na połączenie wanny i prysznica. W wielu przypadkach wystarczy zamontować parawany nawannowe, szybę, czy też po prostu zamontować zasłonę, aby w razie konieczności szybko się przemyć,
  • wanny wolnostojące - wanna czy prysznic. Jeżeli chodzi o modele wolnostojące, to z pewnością wyglądem prześcigają brodziki. Mogą one być prostokątne, ale i okrągłe. Nieraz ich kształty są delikatne i zdają się falować, podnosząc estetykę całego pomieszczenia. Dostępne są w wielu rozmiarach. Wbrew pozorom nie zajmują dużo miejsce, gdyż nie trzeba ich dodatkowo obudowywać,
  • wanny asymetryczne - są uosobieniem innowacyjnych rozwiązań. Łatwo je wpasować w daną przestrzeń, a dodatkowe udogodnienie (takie jak siedzisko lub hydromasaż) podnoszą tylko ich atrakcyjność,
  • wanny narożne - jak sama nazwa na to wskazuje, nadają się do montażu w rogu pomieszczenia.

Co jest bardziej ekonomiczne: prysznic czy wanna? Bez dwóch zdań prysznic. Warto jednak pamiętać o tym, że:

  • nie trzeba napełniać całej wanny wodą,
  • wanna daje możliwość wygrzania się. Zwłaszcza modele akrylowe dłużej chronią przed ostygnięciem, dzięki czemu nie trzeba dolewać ciepłej wody.

Prysznic - czy jest lepszy od wanny?

Oczywiście na koniec samodzielnie trzeba stwierdzić co lepsze: wanna czy prysznic. Mimo tak wielu zalet pierwszego wariantu, nie przekreślajmy potencjału uniwersalnych natrysków. Dzięki nim znacznie szybciej można się wykąpać, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu na wodzie. Dodatkowo wiele osób uważa, że:

  • prysznic jest bardzo higieniczny - woda z zabrudzeniami od razu spływa, dzięki czemu zanieczyszczenia nie osadzają się na powierzchni w takim stopniu, jak w wannie,
  • natrysk jest wygodniejszy dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Wanna czy kabina prysznicowa? W tym przypadku bezapelacyjnie wygrywa prysznic - zwłaszcza, gdy nie ma brodzika i można do niego wjechać wózkiem lub ustawić wewnątrz krzesło kąpielowe. Instalacja taka ma jedynie jeden minus - trzeba dla niej wygospodarować odpowiednio dużo miejsca,
  • kabiny prysznicowe są mniejsze od wanien, dlatego też można zaoszczędzić dzięki nim sporo miejsca.

Co jest bardziej ekonomiczne: prysznic czy wanna. Wspomnieliśmy o tym przy okazji wcześniejszego podpunktu. Skupmy się jednak teraz na detalach. Statystycznie przyjmuje się, że do napełnienia wanny (standardowej, o średniej pojemności) zużywa się średnio do 150 l wody. To całkiem sporo, jeżeli ktoś chce komfortowo odprężyć się po dniu pracy. W przypadku natrysku zużywa się średnio 15 litrów wody na minutę - różnica jest zatem spora, a ewentualne oszczędności widać na pierwszy rzut oka.

Wanna czy prysznic w małej łazience? Jeżeli w tym samym pomieszczeniu znajduje się pralka, toaleta i umywalka, to często nie ma wyjścia, jak zdecydować się na prysznic. Przy generalnym remoncie można jednak, np. postanowić przenieść pralkę do kuchni lub na korytarz, do szafy (co jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w Polsce) i tym samym zyskać trochę przestrzeni na wymarzoną wannę. Należy o tym jednak pomyśleć odpowiednio wcześnie, aby zadbać o poprowadzenie niezbędnych instalacji.

Jak widać prysznic a wanna różnią się między sobą pod wieloma aspektami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem skonsultować się z wszystkimi domownikami i podjąć świadomą decyzję. Jako sklep zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdują się wanny łazienkowe, ale i stylowe oraz wytrzymałe baterie wannowe, które są ostatnim krzykiem mody.

 

[product id="2164, 19913, 3587"]

2019 Wszelkie prawa zastrzeżone ® | Realizacja Onisoft | Shoper Premium
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium