
Wałki malarskie – rodzaje i użytkowanie
Wałek malarski to podstawowe narzędzie, niezbędne każdej osobie planującej odświeżenie ściany, sufitu bądź elewacji. Jak wybrać wałek do malowania w zależności od rodzaju farby, w jaki sposób przechowywać go oraz kiedy należy wymienić go na nowy?
Popularne rozmiary wałków i uchwytów
Przystępując do malowania ścian lub sufitów, powinniśmy wyposażyć się w co najmniej dwa rozmiary wałków. Szeroki model (12-25 cm) pozwoli nam na szybkie pokrycie dużych powierzchni, natomiast wąski (5-12 cm) – na precyzyjne pomalowanie mniejszych płaszczyzn.
Drugim ważnym kryterium jest długość runa – im bardziej chropowata jest malowana powierzchnia, tym dłuższe włókna powinniśmy zastosować. Malując gładkie ściany, sięgnijmy po wałek o krótkim włosiu do 10 mm. Lekko porowaty tynk i drewno najlepiej pokryjemy farbą, używając wałka o runie 10-15 mm. Mocno chropowate powierzchnie, np. elewacje lub beton – pomalujmy, stosując wałek o długości włókien do 25-30 mm.
Każdy wałek wymaga także zastosowania odpowiedniego uchwytu, który należy dopasować do długości rolki. W sklepach budowlanych dostępne są mocowania o rozmiarze od 6 do 23 cm, które pasują do większości popularnych wałków malarskich. Możemy również wyposażyć się w teleskopowy kij, który ułatwi nam malowanie wysoko położonych fragmentów ścian lub sufitów.
Jak dobrać odpowiedni wałek do rodzaju farby?
Prawidłowo dobrany do rodzaju farby wałek znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się nieestetycznych zacieków i smug. Z takim narzędziem prace remontowe przebiegają szybciej i efektywniej, bez względu na typ pokrywanej powierzchni. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane wałki malarskie, różniące się od siebie tworzywem, rozmiarem czy wysokością runa. Jak wybrać wałek do malowania z uwagi na rodzaj zastosowanej farby?
Wałek do emulsji akrylowej
Do wodorozcieńczalnej farby akrylowej najlepiej sprawdzi się wałek malarski z runem z syntetycznego tworzywa – poliestru, poliamidu bądź poliakrylu. Możemy sięgnąć po wałek sznurkowy lub popularny model z mikrofibry, którego długość runa powinniśmy dopasować do gładkości ściany.
Wałek do farby lateksowej lub teflonowej
W przypadki farby lateksowej lub teflonowej możemy wyposażyć się w taki sam wałek malarski, jaki jest zalecany do emulsji akrylowej. Sprawdzi się tutaj produkt poliestrowy, poliakrylowy lub nylonowy.
Wałek do emalii olejno-ftalowej
Planując pokrycie ścian emalią olejno-ftalową, musimy zakupić wałek do malowania pozostawiający idealnie gładką powierzchnię. Doskonale sprawdzą się tu modele piankowe, gąbkowe lub flokowe, cechujące się drobnymi porami.
Wałek do farby elewacyjnej
Do malowania fasady zastosujmy wałek z poliakrylu, poliamidu bądź owczej wełny. Długość jego runa powinna wynosić co najmniej 10-15 mm, co pozwoli nam na skuteczne pokrycie bardziej chropowatej powierzchni – tynku lub cegły.
Wałek do farby do betonu
Także porowaty beton należy malować za pomocą wałka o dłuższym włosiu. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po model z poliamidu, który umożliwi równomierne rozprowadzenie farb akrylowych lub alkidowych.
Jak przechowywać wałki malarskie?
Wałek malarski to narzędzie, które w większości przypadków nadaje się do powtórnego użytku. Aby było to możliwe, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie wałka. Po zakończeniu malowania powinniśmy starannie wypłukać go pod bieżącą wodą – w przypadku zabrudzenia farbami akrylowymi lub lateksowymi, bądź zamoczyć w rozpuszczalniku, po czym umyć wodą z mydłem – jeżeli malowaliśmy farbą olejno-ftalową. Następnie wałek starannie odciskamy i suszymy.
Jeśli planujmy kilku- bądź kilkunastogodzinną przerwę w pracach remontowych, brudny wałek możemy szczelnie obwiązać plastikowym woreczkiem. Pozwoli to wyeliminować konieczność mycia wałków pomiędzy kolejnymi etapami malowania, a zarazem zabezpieczy je przed wysuszeniem i nierzadko nieodwracalnym zniszczeniem.
Kiedy wałek do malowania wymaga wymiany?
Jak często wymieniać wałek do malowania na nowy? Powinniśmy zdecydować się na to zawsze wtedy, gdy posiadany egzemplarz stracił swoje właściwości – nierówno pokrywa powierzchnię bądź pozostawia na niej włókna. Po nowy model warto sięgnąć także wtedy, gdy stary został trwale zabrudzony farbą, która mogłaby wymieszać się z innym odcieniem podczas kolejnego malowania. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza praca przyniesie wymierne efekty, bez konieczności dokonywania poprawek i nadmiernego zużycia farb.
Wałek do malowania to produkt, bez którego niemożliwe byłoby odświeżenie wyglądu ściany i sufitu. Prawidłowe dopasowanie jego tworzywa i długości runa do typu ściany oraz użytej farby zagwarantuje nam doskonały efekt malowania, zmniejszając czas i koszty prac.
[product id="11985, 1305, 11977"]