Remontujesz łazienkę i nie wiesz, jak zamontować muszlę klozetową? Dzisiaj przedstawimy kroki, które są niezbędne przy jej instalacji, tak aby użytkowanie było bezpieczne i komfortowe. Podłączenie WC zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, a dokładnie od jego rocznika, a także typu samej muszli klozetowej. Przeczytaj, co musisz przygotować, zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu budowlanego.
Najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać przy montażu muszli klozetowej
Przed zakupem muszli klozetowej należy sprawdzić jaki rodzaj odpływu jest w łazience. Może być on pionowy lub poziomy. Ten drugi najczęściej spotykany jest w nowoczesnym budownictwem.
Na początku montażu opłaca się zaznaczyć wszystkie punkty montażowe. Odległość od ściany musi być dokładna, aby połączenie elementów, w tym także rur w późniejszych etapach było możliwe. Będą one pomocne przy dalszym wywiercaniu otworów montażowych. Jeśli muszla klozetowa przymierzona „na sucho” jest w wygodnym miejscu do użytkowania, można przejść do głównych etapów jej montażu.
Montowanie muszli klozetowej – krok po kroku
Pierwszym krokiem, który nie zawsze musi mieć miejsce, jest demontaż starej stojącej muszli WC, która była do tej pory w pomieszczeniu. Jeśli nie wykonujemy demontażu, to przechodzimy do wiercenia otworów w posadzce, celem zamontowania muszli na podłodze oraz jej przykręcania śrubami. Po przykręceniu muszli podłączamy ją do kanalizacji i wykończamy brzegi silikonem przy styku z kafelkami.
Gdy miska jest zamontowana, można przejść do połączenia jej ze spłuczką. W zależności od modelu należy nasunąć na śruby metalowe podkładki i uszczelki oraz wszystko skręcić razem. Kolejnym etapem jest podłączenie węża napełniającego zbiornik wodą i zamknięcie spłuczki. Ostatecznym krokiem będzie zamontowanie deski sedesowej za pomocą śrub i nakrętek dołączonych do zestawu, który kupiłeś.
Jak zamontować muszlę podwieszaną w łazience?
Jeśli jednak zastanawiasz się, jak zamontować WC podwieszane w łazience, w tym przypadku bardzo ważne jest zachowanie dodatkowej przestrzeni na stelaż podtynkowy. Najtrudniejszym etapem w tym modelu będzie podłączenie i wbudowanie go do ściany. Stelaż najczęściej przykrywany jest płytami kartonowo-gipsowymi. Po tych pracach powinny pozostać wystające śruby montażowe służące do przywieszenia muszli oraz przyłącza wody i kanalizacji.
Podsumowanie montażu muszli wiszącej
Jeśli konstrukcja stelażu podtynkowego jest poprawnie zamontowana, bez problemu utrzyma nawet jedną z cięższych muszli, które dostępne są na rynku. Jak można zauważyć, montaż muszli klozetowej nie należy do najtrudniejszych zadań. Instalacja podwieszanej miski może zająć jednak nieco więcej czasu.
Jeśli jesteś na etapie wybierania idealnej toalety, sklep budowlany, który prowadzimy, oferuje różne modele muszli klozetowych zarówno tych tradycyjnych białych, jak i czarnych czy złotych. Przy aranżowaniu nowoczesnej łazienki, warto postawić na pasujące do siebie elementy armatury, dlatego polecamy też wanny do łazienki z tych samym serii co WC.
[product id="20989, 1601, 1163"]