
Styropian na budowie ma wiele zastosowań – można go używać m.in. do izolacji termicznej ścian, stropów i podłóg. Przyda się też do izolowania fundamentów oraz wyciszenia budynku. Jeśli niektóre warzywa nazywamy „superwarzywami” ze względu na ich unikalne właściwości odżywcze to styropian na pewno możemy też nazwać „supermateriałem budowlanym”. Jaki styropian dobrać do poszczególnych zadań?
Styropian – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Styropian to jeden z podstawowych materiałów używanych na każdej budowie, odpowiedzialnych za izolację termiczną, a także akustyczną. Czym się cechuje, jakie rodzaje znajdziemy w sprzedaży oraz do czego możemy wykorzystać popularny styropian?
Styropian – najważniejsze właściwości
Polistyren ekspandowany EPS – zwany styropianem – to materiał budowlany o doskonałych właściwościach termicznych. Lekkie płyty mocowane na klej są łatwe do przenoszenia i przycinania, a dzięki temu – wygodne w montażu. Styropian cechuje się bardzo dobrą trwałością; nie jest wrażliwy na działanie czynników atmosferycznych, grzybów ani pleśni. Co więcej, nie wykazuje on toksycznego wpływu na organizmy ludzi i zwierząt, nadając się do użytku w każdym budynku mieszkalnym, gospodarczym czy przemysłowym.
Popularne rodzaje styropianu
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje styropianów. Najpopularniejszy z nich to polistyren ekspandowany w kolorze białym, o grubości od 10 do 500 mm i współczynniku przewodzenia ciepła lambda pomiędzy 0,038-0,042 W/(m·K). W sklepach znajdziemy także styropian grafitowy (z dodatkiem grafitu), którego lambda może wynieść nawet 0,030 W/(m·K). Ponadto możemy zdecydować się na zakup styropianu wodoodpornego w kolorze zielonym lub niebieskim, wyróżniającego się obniżoną nasiąkliwością. A może poszukujemy produktu o maksymalnych właściwościach cieplnych? W takiej sytuacji sięgnijmy po styrodur, czyli polistyren ekstrudowany XPS, cechujący się dużą wytrzymałością, niską nasiąkliwością oraz doskonałą skutecznością w zapobieganiu ucieczce ciepła z wnętrz.
A jaki styropian sprawdzi się do izolacji fundamentów, ścian zewnętrznych, podłóg lub dachów?
Styropian do izolacji cieplnej fundamentów
W miejscach narażonych na kontakt z wilgocią, takich jak ściany fundamentowe, powinniśmy zastosować styropian o zmniejszonej nasiąkliwości. Na jego opakowaniu zazwyczaj znajdziemy napis „hydro” lub „aqua”, informujący o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Jeżeli nasz dom powstaje na gruncie lekkim, piaszczystym – wystarczający będzie styropian o wytrzymałości 100 kPa. W sytuacji, gdy gleba jest ciężka, spoista lub wyjątkowo wilgotna, lepiej zdecydować się na styrodur.
Styropian do izolacji termicznej ścian zewnętrznych
Do ocieplenia elewacji możemy wykorzystać tradycyjny, biały polistyren ekspandowany EPS. To najtańszy materiał izolacyjny mocowany na klej do styropianu, którego efektywność zależy w znacznej mierze od grubości warstwy ocieplenia oraz współczynnika przewodzenia ciepła. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu całkowitej grubości przegród pionowych, wybierzmy styropian grafitowy. Choć jest on nieco droższy, wykazuje się jednak lepszymi parametrami cieplnymi i użytkowymi nawet przy zastosowaniu cieńszych arkuszy.
Styropian do izolacji cieplnej podłóg
Prawidłowe dopasowanie styropianu do ocieplenia podłogi ma największe znaczenie w sytuacji, gdy ma zostać umieszczony na chudym betonie lub pod/nad pomieszczeniem nieogrzewanym. Musi cechować się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na ściskanie, co zapobiegnie pękaniu podłóg. Do ich izolacji warto wybrać produkt o wytrzymałości większej niż nacisk 80 kPa. W przypadku posadzki na gruncie zakupmy styropian o grubości 15 cm, natomiast do ocieplenia stropów – płyty z polistyrenu ekspandowanego 5 cm.
Styropian do izolacji termicznej dachów
Jeżeli z pewnych względów nie chcemy lub nie możemy ocieplić naszego dachu wełną lub pianą poliuretanową, godną polecenia alternatywą będzie popularny styropian. Wybierając takie rozwiązanie, zdecydujmy się na produkt o wadze przekraczającej 15 kg/m3, zapewniający minimalny poziom wytrzymałości na rozrywanie wynoszący 80 kPa. Pomiędzy krokwiami najlepiej ułożyć płyty o grubości 15 cm, natomiast pod nimi – kolejne 15 cm. Zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych oraz ograniczy ucieczkę ciepła, minimalizując koszt ogrzewania wnętrz.
Styropian do izolacji akustycznej
Nasz dom znajduje się w wyjątkowo głośnej okolicy, a może chcemy wygłuszyć pomieszczenia, aby uzyskać maksymalny komfort wypoczynku? W takim przypadku możemy sięgnąć po styropian akustyczny, który pozwoli nam zminimalizować przenikanie hałasów pomiędzy podłogami lub ścianami. Musi być to jednak produkt poddany specjalnej obróbce mechanicznej, zmieniającej właściwość materiału, a w konsekwencji – zwiększającej jego efektywność pochłaniania fal dźwiękowych.
Styropian to materiał stosowany niemal na każdym etapie budowy – do zaizolowania fundamentów, podłóg, ścian i dachu. Prawidłowo dobrany, skutecznie zabezpieczy wnętrza przed wychłodzeniem, obniżając koszt ogrzewania oraz poprawiając wygodę eksploatacji budynku.
[product id="16001, 13987, 12992"]