
W jakich sytuacjach wykorzystuje się przepompownie i zawory przeciwzalewowe?
Przepompownie domowe stosuje się w sytuacji, gdy ścieki bytowe nie mogą być odprowadzane w sposób grawitacyjny. Ma to miejsce w budynkach położonych na terenach górzystych bądź w miejscach o rozproszonej zabudowie. Takie urządzenie może okazać się niezbędne także w obiektach mieszkalnych o znacznym metrażu, posiadających rozbudowaną sieć kanalizacyjną i spore odległości od pionów.
Aby zabezpieczyć budynek przed zalaniem brudną wodą z kanalizacji, warto zdecydować się również na zawory przeciwzalewowe, na przykład Staufix marki Kessel. W razie wystąpienia przepływu zwrotnego, klapa zaworu zamknie się, chroniąc wnętrze przed zanieczyszczeniem ściekami.
Jakie problemy rozwiązują pompy domowe i zawory przeciwzalewowe?
Przepompownie ścieków do użytku domowego to urządzenia, które są przydatne w przypadku problemów z odprowadzaniem wody szarej (z umywalki, zlewu i wanny) oraz czarnej (czyli odpływu z toalet). Takie zjawisko może wystąpić w przypadku zlokalizowania urządzeń sanitarnych poniżej poziomu szamba bądź w wyniku braku wymaganego spadku w poziomych odcinkach instalacji. Pompy domowe umożliwiają przetłoczenie ścieków w kierunku kanalizacji zbiorczej lub szamba w sytuacji, gdy niemożliwe jest ich odprowadzenie w oparciu o siłę grawitacji.
Zawory przeciwzalewowe będą natomiast przydatne w chwili wystąpienia krótkiego, lecz intensywnego deszczu – który nierzadko prowadzi do tzw. cofki. Cofanie się ścieków może być wywołane również niedrożnością instalacji oraz nieprawidłowym wykonaniem kanalizacji sanitarnej lub burzowej. Zawory Kessel umieszczone w studzience przed budynkiem lub na przewodzie kanalizacyjnym mogą chronić jeden lub wiele odpływów jednocześnie przed przepływem zwrotnym ścieków.
Czym różni się przepompownia do zabudowy od tej wolnostojącej?
W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje przepompowni z uwagi na ich usytuowanie: do zabudowy i wolnostojące. Pierwsze z nich, których przykładem jest Minilift S Kessel, są dedykowane do montażu poniżej poziomu posadzki, w sposób nie ograniczający cennej powierzchni użytkowej oraz z łatwym dostępem do jej wnętrza (ryglowana pokrywa). Warto wybrać je do nowo powstających budynków, gdzie możliwe jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni pod montaż urządzenia jeszcze przed wylewką. Co istotne, takie modele mogą pełnić również rolę wpustu, odprowadzając wodę z powierzchni podłogi, pojawiającą się na skutek awarii pralki bądź uszkodzenia rury. Przepompownie domowe do zabudowy występują także w wersji zewnętrznej, przeznaczonej do montażu w gruncie.
W obiektach już użytkowanych, w których przygotowanie stosownego otworu w posadzce pod przepompownię do zabudowy jest niewykonalne lub znacząco utrudnione, najlepiej sprawdzą się przepompownie wolnostojące, takie jak Aqualift S 100 Mono Tronic Kessel. Są one przystosowane do montażu w suchych i nieprzemarzających pomieszczeniach, np. piwnicy czy kotłowni. Choć zajmują nieco przestrzeni, umożliwiają skuteczne przepompowywanie ścieków do sieci zbiorczej, bez konieczności wykonywania otworów w posadzce bądź na przydomowym terenie.
Jacy producenci wytwarzają przepompownie i zawory przeciwzalewowe?
Chcąc nabyć trwałą i wydajną przepompownię przydomową lub zawór przeciwzalewowy, warto zdecydować się urządzenia renomowanych producentów. W sklepach dostępne są między innymi modele marki Kessel, która oferuje oba rodzaje wspomnianych wyżej urządzeń. To lider odwodnień w Polsce, który specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości produktów do odprowadzania ścieków z budynku a także zaworów przeciwzalewowych, dedykowanych do zabezpieczenia nieruchomości w przypadku wystąpienia tzw. cofki kanalizacyjnej.
Jakie są przybliżone koszty kompletnej instalacji przepompowni i od czego zależy ta cena?
Planując montaż przepompowni Kessel, warto zapoznać się z ceną takiego urządzenia. Niewielki model do zabudowy, przeznaczony do wody brudnej, można zakupić już w okolicach 2700-3200 złotych. Za najbardziej zaawansowane przepompownie domowe wolnostojące trzeba będzie zapłacić około 10 000 – 15 000 złotych. (Podane ceny są aktualne na dzień 25.10.2022 r.) Ostateczna kwota będzie zależeć od rodzaju i ilości tłoczonego medium, które to aspekty wpływają na dobór wydajności i mocy pomp oraz pojemności zbiornika.
Oprócz ceny za samą przepompownię do zabudowy bądź wolnostojącą, należy liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych dodatkowych kosztów. Trzeba mieć na uwadze wydatki na ewentualne prace ziemne, hydraulikę oraz system sterowania. Koszt kompletnej instalacji przepompowni może zatem wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Montaż domowej przepompowni ścieków warto rozważyć zarówno na etapie budowy, jak i remontu obiektu mieszkalnego. Choć jej zakup nie należy do najtańszych, w dłuższej perspektywie może ona okazać się wygodnym i opłacalnym elementem instalacji kanalizacyjnej.
[product id="16625, 16667, 16676"]