sklep budowlany online
kim24.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Łazienka na poddaszu - jak ją funkcjonalnie urządzić ?
Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu to niezwykle interesujące miejsce do aranżacji oraz niezwykle trudne do zagospodarowania. Łazienka na poddaszu z wanną czy łazienka na poddaszu z prysznicem to decyzja uwarunkowana wielkością wnętrza i skosami. Mała łazienka nie zawsze umożliwia wybór wanny, a zbyt ostry skos i zmniejszenie kubatury użytkowej - na umiejscowienie prysznica.

Nie ma jednej sprawdzonej formy czy układu funkcjonalnego łazienki ze skosami, ponieważ każdy dom wyróżnia się innym układem pomieszczeń. Można znaleźć i podeprzeć się inspiracjami różnych rozwiązań, ale do każdej łazienki należy podejść indywidualnie.

Poniżej podpowiadamy czym kierować się w kwestii aranżacji łazienki na poddaszu, na co zwracać uwagę i jakie elementy są najczęściej wybierane przez przyszłych inwestorów, którzy posiadają takie pomieszczenie.

Specyfika łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu jest nie tylko wyjątkowa ze względu na możliwość zaaranżowania jej w swój unikalny sposób, ale charakteryzuje się specyficznymi elementami, które wpływają na całą aranżację. Oto najważniejsze elementy stanowiące bazę pod aranżację łazienki na poddaszu:

Ściana kolankowa i montaż elementów wyposażenia łazienki

Decydującym elementem, który zapoczątkowuje pracę nad projektem, wizualizacjami i realizacją, jest ścianka kolankowa. Ścianka kolankowa, to ścianka poddasza - wzdłuż połaci dachowej. Jest fragmentem niskiej ściany przechodzącej w skos dachu. Jej wysokość jest bardzo różna, w zależności od wysokości ostatniej kondygnacji domu. Niektóre ścianki są bardzo niskie lub brakuje ich wcale (połać skosu łączy się bezpośrednio z posadzką). W takim przypadku nie ma miejsca na ulokowanie jakichkolwiek elementów sanitarnych. Jeżeli ścianka ma wysokość 110-150cm, bez problemu można zamontować pod skosem wannę, a także miskę ustępową lub bidet. Jest to odpowiednia wysokość, aby swobodnie korzystać z kąpieli lub z toalety, bez obawy, że uderzy się w skos dachu. Wszystkie niższe wysokości są często zabudowywane szafkami, aby wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia.

Ostre skosy dachu zmniejszają powierzchnię użytkową, ale w dużych łazienkach umożliwiają wprowadzenie wanny wolnostojącej, która dobrze prezentuje się tuż pod samym skosem. Łazienka na poddaszu z wanną to marzenie każdego, ponieważ pozwala w pełni się zrelaksować z dala od zgiełku domu, więc jej umiejscowienie jest dość kluczowe. Poza montażem wanny pod skosem można zamontować ją także prostopadle do ścianki kolankowej, ale przy ostrym skosie należy pamiętać, aby odsunąć ją nieco od płaszczyzny dachu, a wnękę zabudować. Pozwoli to uniknąć uderzania głową w sufit przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny.

Łagodne skosy umożliwiają montaż umywalek oraz pralek na ścianie kolankowej, w zabudowie szafek lub obudowie na głębokości 60 cm. Umywalkę montuje się na wysokości 85-90 cm, więc jeżeli ścianka kolankowa jest wyższa a skos łagodny, nie będzie obawy dotykania głową o sufit w trakcie użytkowania kranu. Zabudowa umywalki i pralki w tej samej linii zachowuje ład w pomieszczeniu i nie zmniejsza powierzchni użytkowej łazienki na poddaszu.


Rodzaj dachu i wybór odpowiedniej aranżacji łazienki

W zależności od rodzaju dachu, możliwy jest sposób aranżacji łazienki na poddaszu.

Ostrość lub łagodność skosów, zmniejsza lub powiększa obszar użytkowania pomieszczenia i swobodne poruszanie się po nim, natomiast ilość skosów wpływa na rozmieszczenie wyposażenia.

Występują łazienki na poddaszu ze skosami zadaszenia - jednospadowymi, dwuspadowymi, czterospadowymi i dwukondygnacyjnymi.

Najbardziej problematyczne w aranżacji są dachy, które występują najczęściej - jednospadowe lub dwuspadowe. Kiedy do rodzaju spadu dochodzi ostry skos, możliwości zamontowania niektórych sanitariatów jest bardzo problematyczna. Przy takim zadaszeniu trudno jest zaaranżować łazienkę na poddaszu z prysznicem. Należy bowiem pamiętać, że przestrzenią użytkową jest tylko ten fragment łazienki, do którego możemy dojść na stojąco, bez zbędnego schylania się. Pozostała część jest tylko powierzchnią do wypełnienia, którą w przypadku pozycji siedzącej, zaaranżuje się w taki sposób, by nie uderzać o skos dachu w trakcie wstawania czy korzystania z łazienki. Dachy dwukondygnacyjne natomiast, są najmniej problematyczne przy aranżacjach, ponieważ zachowują wysokość pomieszczenia nawet powyżej 1,90 m, dzięki czemu montaż kabiny prysznicowej, czy wiszących lamp i deszczownic nie stanowi tu dużego wysiłku podczas planowania. Łazienka na poddaszu ze skosem tego typu, umożliwia zaaranżowanie łazienki na poddaszu z wanną i prysznicem, bez obaw co do ich wygodnego użytkowania.Okna połaciowe (dachowe) i aranżacja łazienki

W większości nowych domów łazienka posiada okno dachowe, przez które wpada naturalne światło słoneczne do pomieszczenia i można wnętrze wywietrzyć w razie potrzeby. W starych budownictwach łazienka może powstać z pomieszczeń, które nie miały swojego pierwotnego przeznaczenia pod funkcję łazienki. Takie pomieszczenia nie posiadają wówczas okien połaciowych. Wpływa to w znaczącym stopniu na możliwości zaaranżowania przestrzeni, ale i sposób wentylacji pomieszczenia. W zależności od wysokości okna i ścianki kolankowej można zamontować pod nim wannę, czy ustalić wysokość szafek do zabudowy. Można również pozostawić wolną przestrzeń pod oknem, wytyczyć pod nim półki, a niekiedy zamontować toaletkę.

W zależności od wielkości i rodzaju okna możliwa jest dalsza aranżacja łazienki na poddaszu. Czasami okno jest zwykłym świetlikiem, czasami wypuszczone jest z linii dachowej i tworzy wysuniętą na zewnątrz domu okiennice, a czasami pełni rolę okna balkonowego. Oczywiście im większe okno w łazience tym więcej wpada do łazienki światła, jednak często jest to element problematyczny w usytuowaniu sanitariatów. Ważna jest zatem lokalizacja okna, jego sposób otwierania i to co za oknem się dzieję, by aranżacja łazienki pozwoliła zachować intymność w trakcie użytkowania. Kiedy okno ulokowane jest bliżej jednej ze ścian bocznych, najlepiej sprawdza się przy nim montaż umywalki z funkcją toaletki, ponieważ sąsiedztwo okna doświetli tą przestrzeń światłem naturalnym. Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem musi zakładać taki sposób ich użytkowania, aby umieszczenie względem okna nie krępowało. Lokalizacja w sąsiedztwie okna może narazić użytkowników na dyskomfort związany z brakiem intymności w czasie kąpieli, więc warto w oknach przewidzieć korzystne przysłonięcie, np. w formie rolet okiennych.

łazienka na poddaszu - jak zaaranżować?

Jak zaaranżować łazienkę, która ma skosy? Czyli dlaczego wizualizacje łazienki na poddaszu są ważne?

Wizualizacja łazienki na poddaszu zapoczątkowuje proces planistyczny do dalszej realizacji. Trójwymiarowe rozmieszczenie elementów wyposażenia do kubatury łazienki na poddaszu ze skosami (zanim przystąpi się do realizacji), pozwala zdecydować o rodzaju wanny, kabiny prysznicowej, umywalki czy misek ustępowych. Dzięki wizualizacjom można zobaczyć jak poszczególne elementy wpłyną na odbiór estetyczny i sprawdzą się pod względem funkcjonalnym. Oczywiście wszystko musi być zgodne z wcześniej ustalonymi miejscami odpływów, ale skosy czasami weryfikują zasadność lub konieczność modyfikacji tych miejsc.

Aby odszukać najlepsze rozwiązanie, początkowo można poszukać inspiracji łazienek na poddaszu, które pomogą zapoznać się z możliwościami rynkowymi. Jednak  w celu dokonania ostatecznego wyboru należy przede wszystkim wykonać jedną lub kilka wersji projektu łazienki, dzięki czemu uniknie się wielu problemów wykonawczych w dalszych etapach realizacji. Wielu inwestorów pomija ten krok, uważając za niepotrzebny, ale dzięki wizualizacjom łazienki na poddaszu, można zobaczyć nie tylko czy będzie ona dobrze się prezentować. Każdy szczegół w łazience na poddaszu ze skosem na znaczenie - dostępność światła dziennego lub jego brak, możliwość zamontowania sanitariatów i armatury, pojedyncza lub podwójna umywalka, wybór gotowej kabiny prysznicowej lub typu “walk in” a może nowoczesny montaż prysznica pod skosami z deszczownicą, wanna wolnostojąca ozdobna czy wanna zabudowana, możliwość zamontowania lamp wiszących czy oświetlenie w zabudowie, zamontowanie toalety i bidetu pod skosami czy na ścianach bocznych, zlewów na ścianach bocznych czy na przeciwko okna, wybór elementów wykończeniowych, płytek, izolacji, dodatków, kolorów, faktur, przyłączy. To są największe dylematy każdego klienta i tylko wizualizacja może pomóc wybrnąć z tych wszystkich trudnych pytań - co wybrać?

Nowoczesne łazienki na poddaszu łączą w sobie umiejętność grania detalami, a nie przesytem elementów, co pozwala zachować optymalne rozwiązanie, funkcjonalność i efektowny wizerunek zarówno w dużej jak i małej łazience. Dzięki wizualizacjom, remont łazienki będzie zdecydowanie bardziej przemyślany, a wybór czy ma być łazienka na poddaszu z wanną czy łazienka na poddaszu z prysznicem - ta stresująca decyzja odejdzie w niepamięć.

łazienka na poddaszu aranżacja

Jak poradzić sobie ze skosami zmniejszającymi kubaturę, czyli mała łazienka na poddaszu

Niewielka łazienka na poddaszu ze skosami ma wiele ograniczeń, ale nie są to ograniczenia nie do przejścia. Wykonanie projektu i wizualizacji takiej łazienki znacząco ułatwi sprawę, ponieważ mała łazienka na poddaszu musi być zagospodarowana w każdym centymetrze. W małej łazience ze skosami najlepiej sprawdzą się:

  • meble w zabudowie na wymiar, które poprowadzone wzdłuż ścianki kolankowej płynnie przenikać się będą z zabudową boków łazienki
  • zabudowana wanna, która może mieścić funkcję prysznica
  • kabina prysznicowa typu “walk in” w nowoczesnej łazience, która zachowa dużo przestrzeni i lekkości (jako zamiennik wanny)

W małej łazience można zamontować dużą wannę z hydromasażem, wytyczyć w niej miejsce na prysznic montując na obrzeżu wanny kabinę nawannową, zamontować małą umywalkę czy toaletę bez obawy o brak powierzchni do poruszania się, ale trzeba to wszystko dobrze przewidzieć. Wszystko zależy od wymiarów poszczególnych sanitariatów i przemyślanego ich rozmieszczenia. W wyborze mogą pomóc inspiracje łazienki na poddaszu, które już zostały sprawdzone i przetestowane.

Izolacja i wentylacja łazienki na poddaszu - o co zadbać?

Nadmierna wilgotność i para wodna, które są nieodzownym czynnikiem użytkowania każdej łazienki może spowodować rozwój pleśni i grzybów, co niszczy izolację dachu i konstrukcję krokwi, które mimo, że są zabudowane, chłoną wilgoć z każdej strony. Przy budowie dachu, od wnętrza domu układa się folię paroizolacyjną, która chroni konstrukcję dachu przed przedostawaniem się wilgoci. W łazienkach z oknem należy stosować także co pewien czas wentylację pomieszczeń, a bez okna, zamontować kratki wentylujące, jak jest to w łazienkach na niższych piętrach czy bez skosów. Łazienka musi mieć także zapewnioną cyrkulację powietrza poprzez montaż drzwi z kratką lub otworami. Dzięki temu, para wodna nie będzie się szybko skraplać, a  chłodniejsze powietrze dostanie się do środka i ureguluje stan temperatury na odpowiednim poziomie.

W przypadku izolacji, do montażu asortymentu sanitarnego i wykończenia należy użyć uszczelniaczy i spoin, które zabezpieczą wnikanie wody i wilgoci wewnątrz zabudowy, czym uchroni się łazienkę przed niekorzystnymi czynnikami.

[product id="2581, 2868, 1032" ]
2019 Wszelkie prawa zastrzeżone ® | Realizacja Onisoft | Shoper Premium
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium