Kabina nawannowa to rozwiązanie, które sprawdza się w małych i średnich łazienkach, kiedy wybór pomiędzy wanną a prysznicem jest dosyć kluczowy. Kiedy nie można w łazience zastosować obu rozwiązań samodzielnie i oddzielić funkcji prysznica od wanny, parawan na wannę lub kabina nawannowa pozwalają uzyskać wielorakie funkcje w łazience.
Nie trzeba podejmować już decyzji o wyborze konkretnej formy do kąpieli. Nie trzeba także całkowicie rezygnować z wanny na rzecz prysznica. Z łazienki będą mogli skorzystać zarówno miłośnicy długich kąpieli w gorącej wodzie jak i zwolennicy szybkich kąpieli pod natryskiem.
Wanna z prysznicem to marzenie wielu osób, szczególnie wtedy, kiedy nie można pozwolić sobie na zaaranżowanie łazienki montując oba rozwiązania, ponieważ po prostu nie ma na nie w łazience wystarczającej ilości miejsca.
Kabiny nawannowe i parawany na wannę nie zabierają powierzchni użytkowej wanny i osłaniają łazienkę przed zachlapaniem wodą kiedy użytkuje się tylko prysznic.
Jakie są różnice między parawanem na wannę a kabiną nawannową?
Kabina nawannowa inaczej nazywana kabiną natryskową, jak np. kabina Kerra, jest montowana na wannę od strony frontowej. Wyróżnić można kabinę, gdzie boki wanny stanowią powierzchnie ścian, a także kabiny dwuścienne, gdzie oszklona jest część frontowa i boki wanny. Umożliwia to wydobycie z podstawy wanny pełnej, niezależnej kabiny prysznicowej. Tym różni się taka kabina od parawanu nawannowego, że tworzy przestrzeń prysznicową tak dużą jak powierzchnia wanny. Można zatem zamknąć się w niej nie tylko biorąc prysznic, ale także podczas kąpieli. Przysłania, chroni przed zachlapaniem łazienki oraz relaksuje, bo dodatkowo wycisza przestrzeń wanny. Ponadto po kąpieli można dodatkowo spłukać się chłodną wodą, nawet nie wychodząc z wanny. Kabiny posiadają przesuwne lub skrzydłowe drzwi.
Parawan nawannowy to jednoskrzydłowy element, który montowany jest na zewnętrznej granicy wanny, najczęściej od frontowej - dłuższej strony wanny, która wychodzi bezpośrednio na obszar łazienki. Czasami parawany nawannowe montowane są także na krótszym boku, w celu odsłonięcia tego boku od innych elementów sanitarnych, np. sąsiadującej z wanną umywalki czy toalety, aby przy prysznicu czy kąpieli w wannie woda nie przedostawała się poza jej obszar i nie zachlapywała dodatkowych elementów, które następnie trzeba sprzątać. W przeciwieństwie do kabiny nawannowej, parawan tylko osłania część wanny nie zamykając jej obszaru na stałe.
Dostępne są parawany nawannowe otwierane na zewnątrz i do wewnątrz wanny ze ścianką stałą oraz parawany jednoczęściowe prawo lub lewostronne, które wyróżniają się także różną kolorystyką doboru szkła, przezroczystością, barwą mleczną czy brązowym odcieniem. Parawan umożliwia swobodne wykorzystanie wanny pod część prysznicową, ale chętnie użytkowany jest także jako osłona w miejscach najbardziej narażonych na rozpryskiwanie się wody. Od strony zewnętrznej chętnie montuje się na nią różnego rodzaju uchwyty, dzięki czemu służy również jako wieszak pod ręczniki do kąpieli, po które można sięgnąć w każdej chwili. Najczęściej parawany posiadają prostą formę szklaną, z ewentualnymi detalami w wykończeniu kantów. Można jednak zakupić także parawan w obłym kształcie, który dostosowany jest do wanien narożnych, czy wanien o nietypowych kształtach owalnych.
Wybór kabiny nawannowej czy parawanu zapewnia komfort użytkowania wanny i prysznica podczas kąpieli. Mokra podłoga, konieczność sprzątania łazienki każdego dnia, nadmierna wilgoć w łazience i śliska podłoga od nadmiaru wody - z tymi elementami odchodzą w zapomnienie. Każdy użytkownik już po pierwszym wypróbowaniu widzi zalety tak prostego w montażu i nieinwazyjnego rozwiązania jakim są elementy nawannowe.