sklep budowlany online
kim24.pl
do kasy suma: 0,00 zł
Jaką farbę do malowania wybrać i czy nowoczesne farby faktycznie działają?
Jaką farbę do malowania wybrać i czy nowoczesne farby faktycznie działają?

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju farb do malowania ścian i sufitów. Już dawno temu farby olejne, polioctanowe, klejowe czy nawet winylowe zostały wyparte przez popularne farby lateksowe i akrylowe. Nie brakuje też farb do zadań specjalnych – np. plamoodpornych i antyrefleksyjnych. Czy faktycznie działają, czy tylko kuszą atrakcyjnym opisem? Jaką farbę wybrać do malowania mieszkania?

Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się farby akrylowe, które mają wysoki stopień elastyczności i przyczepności do podłoża. Parametry te zawdzięczają żywicy akrylowej. Dzięki temu są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane do krycia różnych powierzchni. Nie zaleca się ich do malowania farb olejnych (konieczne staje się wcześniejsze ich zdarcie), ale z zagruntowanymi tynkami, betonem, czy nawet tworzywami sztucznymi i drewnem poradzą sobie znakomicie. Są odporne i zapewniają dobry mikroklimat, ponieważ mają dobre parametry przepuszczalności powietrza.

Innym popularnym rozwiązaniem jest użycie farb lateksowych, które pod pewnymi względami są odmianą akrylowych. Różnią się przede wszystkim zwiększoną ilością żywicy, co znacznie wpływa na lepsze pokrywanie powierzchni i wytrzymałość na ścieranie. Nadają się zarówno do malowania pokojów, jak i kuchni czy łazienki.

Farby plamoodporne – która farba dla rodzin z dziećmi?

Istnieje wiele podrodzajów farb akrylowych i lateksowych. Niektóre reklamowane są jako plamoodporne. Produkty zmywalne są najlepsze dla rodzin z dziećmi – wszelkiego rodzaju zabrudzenia i rysunki na ścianach można swobodnie usunąć za pomocą lekko wilgotnej gąbki.

Zasadniczo uznaje się, że farby lateksowe są bardziej odporne na ścieranie, co wynika z większej ilości żywicy w składzie. Nie można jednak powiedzieć tego o wszystkich produktach. Bez względu na rodzaj farby zawsze należy zwrócić uwagę na jej klasę. Nie wszyscy wiedzą, że każdy produkt posiada wyznacznik odporności, określający, ile cyklów zmywania jest w stanie wytrzymać pomalowana powierzchnia. Istnieje pięć klas – w skład piątej, ostatniej, wchodzą produkty najmniej odporne na ścieranie i zmywanie. Do klasy pierwszej zaliczają się farby, które po dopiero 200 cyklach doświadczają utraty grubości na poziomie jedynie 5 mikrometrów.

Jaką zatem farbę do malowania wybrać? Podsumowanie

Farby lateksowe i akrylowe występują w wielu wariantach i charakteryzują się różnymi możliwościami. Nie istnieje zatem sposób, aby jednoznacznie wskazać, że np. farba lateksowa jest lepsza od akrylowej. Pod względem ścierania lepsza jest tak, która należy do wyższej klasy.

Niewątpliwie jednak istnieją farby o specjalnych zastosowaniach, które najlepiej jest wybrać, jeśli ma się konkretne zapotrzebowanie. Świetnym przykładem są farby antyrefleksyjne. Zapewniają one antyrefleksyjną powłokę, ograniczającą odbijanie się promieni słonecznych. Doskonale sprawdzają się do jasnych wnętrz. Ostatecznie jednak zawsze warto kierować się parametrami danego produktu oraz porównywać go z innymi.

[product id="185, 639, 855" ]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium