
Wilgoć w domu to poważny problem – nie tylko pod kątem estetyki, ale również zdrowia domowników. Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa powinna więc stanowić priorytet przy budowie fundamentów, dachu oraz wykańczaniu takich pomieszczeń jak piwnica czy łazienka. Do wykonania powłoki chroniącej przed wilgocią można użyć wielu różnych materiałów, np. folii w płynie, masy bitumicznej czy mat uszczelniających. Kluczem do skutecznej izolacji jest jednak nie tylko dobór materiału. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co jeszcze zwrócić uwagę, planując izolację przeciwwilgociową.
Izolacja przeciwwilgociowa – rola i zastosowanie
Izolacja przeciwwilgociowa ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze wpływa na stan techniczny budynku – wilgoć może uszkodzić zarówno jego konstrukcję, jak i wyposażenie: meble czy AGD. Po drugie odgrywa dużą rolę pod kątem komfortu i bezpieczeństwa domowników. Wilgoć często prowadzi do rozwoju pleśni, grzybów, nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, a w efekcie źle wpływa na zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie chcesz martwić się o konieczność wykonywania kosztownych prac remontowych ani o swoich bliskich, musisz zadbać o prawidłowe wykonanie izolacji.
Absolutną podstawą jest szczelna izolacja przeciwwilgociowa posadzki i fundamentów. Nie należy jednak pomijać innych elementów konstrukcyjnych, takich jak strop i zadaszenie. Ważne też, by zadbać o odpowiednią izolację w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych, np. łazience, pralni, suszarni. Ryzyko wystąpienia wilgoci jest w nich wyższe niż w pozostałych częściach domu.
Materiały do izolacji przeciwwilgociowej
Pierwszy krok do wykonania izolacji przeciwwilgociowej to określenie, które elementy i obszary budynku wymagają zabezpieczenia przed wilgocią. Kolejny to dobór materiałów. Jakie wybrać? Na rynku dostępne są różne materiały do izolacji przeciwwilgociowej, które różnią się zastosowaniem i właściwościami. Oto kilka przykładów:
- cementowa zaprawa uszczelniająca,
- asfaltowo-kauczukowa masa dyspersyjna,
- folia izolacyjna,
- wodoszczelna mata uszczelniająca,
- zgrzewalna papa wierzchnia z asfaltu modyfikowanego,
- bitumiczna masa dekarska,
- taśma uszczelniająca.
Wszystkie wymienione wyżej materiały do izolacji przeciwwilgociowej służą do wytwarzania szczelnych powłok, które chronią daną powierzchnię przed działaniem wilgoci. Przed wyborem konkretnego produktu należy przede wszystkim ustalić, w jakim obszarze ma zostać zastosowany (np. na fundamentach, w łazience). Nie wszystkie materiały sprawdzają się tak samo dobrze na różnych powierzchniach.
O czym pamiętać, wykonując izolację przeciwwilgociową?
Dobór odpowiedniego materiału to jedno, ale liczy się też jakość wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Należy pamiętać przede wszystkim o dokładności. Przed aplikacją materiału izolacyjnego konieczne jest odpowiednie przygotowanie i oczyszczenie powierzchni z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Następnie można przejść do pracy. Szczególną uwagę warto zwrócić na narożniki, których szczelność powinna być na takim samym poziomie jak w przypadku powierzchni płaskich.
Ważne też, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta materiału do izolacji przeciwwilgociowej. Mogę one dotyczyć m.in. konieczności gruntowania podłoża lub ilości produktu, którą należy zastosować.
Zamów niezbędne materiały budowlane w Kim24
Kim24 to sklep budowlany z rozbudowanym asortymentem. W naszej ofercie znajdziesz m.in. materiały do izolacji przeciwwilgociowej: taśmy, maty i zaprawy uszczelniające, folie izolacyjne i wiele więcej. Oferujemy także specjalne narożniki uszczelniające, stosowane na zewnątrz i wewnątrz budynków. Serdecznie zapraszamy do zakupów!
[product id="12224, 2925, 12161"]